Elit Sporcu Yetiştirme

Amaçları
Elit sporcu yetiştirme politikamız; sporculara yönelik ilkokul çağında yetenek taraması ile başlayan spor eğitim merkezleri, türkiye olimpiyat hazırlık merkezleri, olimpik havuz ve birçok ülkenin ötesinde ödül sistemi ile sportif desteğin yanı sıra eğitim hayatlarını kolaylaştıran burs düzenlemeleri ve sonrasında milli sporcularımızın beden eğitimi öğretmeni, antrenör ve spor müşaviri olarak istihdam edilmesini içeren bütüncül bir politikadır.

 
HER YIL 1 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİNİN 
YETENEKLERİNİ KEŞFEDİYORUZ

Her yıl ilkokul 3. sınıfta eğitim gören 1.300.000 öğrenciye Yetenek Taraması yapılmaktadır. 
Seçilen öğrencilere, uzun süreli sporcu gelişim yaklaşımı yöntemiyle bir yıllık temel spor eğitimlerinin ardından 4 yıl branş eğitimleri yapılarak performans sporcusu olması için 9 yıl boyunca takipleri yapılmaktadır. 
BİNLERCE GENCİ ELİT SPORCU OLARAK YETİŞTİRİYORUZ  
SPORCU EĞİTİM MERKEZLERİ (SEM)

Olimpik spor dallarına göre üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla 43 ilimizde bulunan 46 Sporcu Eğitim Merkezleri’ne ilk öğretim 5 nci sınıftan itibaren, 12 nci sınıftan mezun olana kadar kabulleri gerçekleştirilir. Sporcu Eğitim Merkezleri’nden 613 yatılı ve 1.053 gündüzlü olmak üzere toplam 1.666 sporcu öğrenci faydalanmaktadır. Eğitim ve öğretim hayatlarını desteklemek adına alan uzmanlarınca sayısal sözel ve değerler eğitimi verilmektedir, sosyal gelişimleri desteklenmektedir. 


 

BİNLERCE SPORCUYU OLİMPİYATLARA HAZIRLIYORUZ
TÜRKİYE OLİMPİYAT HAZIRLIK MERKEZLERİ (TOHM)

Olimpik spor dallarına göre olimpiyatlara katılacak ve katılması muhtemel 14-23 yaş aralığındaki seçilmiş sporcuların yetiştirilmesi ve performanslarının geliştirilmesi için Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri’ne kabulleri gerçekleştirilir. 22 ilde bulunan merkezlerimizden 736 yatılı ve 469 gündüzlü olmak üzere toplam 1205 sporcu öğrenci faydalanmaktadır. Eğitim ve öğretim hayatlarını desteklemek adına alan uzmanlarınca sayısal, sözel ve değerler eğitimi verilmektedir, sosyal gelişimleri desteklenmektedir. 

 

OLİMPİK SPORCU HAVUZU
Olimpik sporcu havuzunda belirlenen sporcuların spor yaşamlarını desteklemek amacıyla, 456 olimpik, 134 Paralimpik sporcumuza sporcu havuzunda destek sağlanmaktadır. 
Sporculara her ay 2.825,90 TL’ye kadar değişen miktarlarda harçlık ödemesi yapılmaktadır.


BAŞARILI SPORCU ÖĞRENCİLER ORTAOKUL VE LİSEDE 
TAM BURSLU OKUYOR

Olimpik ve paralimpik spor dalları yarışmalarında son 2 yıl içinde altın, gümüş ve bronz madalya aldığı Bakanlık tarafından belgelendirilen sporcu öğrencilere, temel eğitim ve orta öğretim düzeyindeki özel okullarla (ortaokul, lise)imzalanan protokolle 
%100 oranında eğitim bursu verilmektedir. 

BAŞARILI SPORCU 
ÜNİVERSİTEDE TAM BURSLU OKUYOR

Üniversite eğitiminde sporcu öğrencilerin spor mu okul mu ikileminde kalmaması, sınav stresi yaşamaması ve bu sayede spor hayatlarına odaklanabilmeleri için 52 Vakıf Üniversitesi ile iki aşamalı olarak mutabakat imzalanarak sporcu öğrencilerin üniversite eğitimleri
%100 burslu olacak şekilde garanti altına alınması sağlanmıştır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan üniversitelerde sürece dahil olmaktadır.


TÜRKİYE SPOR AKADEMİSİ (TÜSA) 
Ülkemizin sportif alandaki gelişiminin en üst seviyelere taşınması, yenilikçi bilimsel çalışmalar geliştirilmesi, üniversitelerin desteklenmesi ve sporcu sağlığı ile yüksek performans sporcusu yetiştirmek için bu alanlarda yürütülen hizmetlerin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak üzere Türkiye Spor Akademisinin kurulması planlanmaktadır